AINO AALTO, glas, 5 delar, "Böljgeblick", Karhula, Finland.
Klarglas och röktonat glas.
Tillbringare 14,5 cm
2 skålar 13-16 cm
2 assietter 18,5 cm
Smärre slitage. Tillverkningsdefekter. Fotringsnagg på en skål och en assiett.