FOLKE OHLSSON, fåtölj, "Profil", Bra bohag, Dux Ljungs Industrier, 1960-tal.
Helstoppad med skinnklädsel fäst med pärlspik. Lös sittplymå, resår. benställning av oljad bok. Sitthöjd 42 cm.
Slitage. Ställvis omfattande slitage, framförallt på främre sargen.