Fanerad med mahogny samt med mässingskodda ben. Längd ca 117, bredd ca 103, höjd ca 76 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Repor. Fanerskador. Förstärkningar /Kompletterad. Blekt. Något instabil. Iläggsskivorna senare.