DANTE ZOI, SKULPTUR, alabaster, signerad och daterad v-1924
Liggande dam på dagbädd med örnhuvuden. Lös på sockel. Cirka längd 76, bredd 25, tot höjd inkl sockel 63 cm.
Lagning(tass). Spricka. Fläckar. Senare bemålad. Nagg.