MATBORD, 1800-talets mitt. Med sex stycken iläggsskivor.

Målat, på svarvade ben. Iläggsskivornas är tillverkade senare, bredd ca 53 cm samt en 55 cm. Diameter ca 124, höjd ca 71 cm. Mässingsklämmor för montering av iläggsskivor medföljer.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Renoverad. Kompletterad med bland annat senare färg och senare iläggsskivor. Mindre förstärkningar. Sannolikt borttagna benavslut.

Utropspris
8 000 SEK