BRÄNNVINSSKÅL, silver, sannolikt Hendrik van Manen, Sneek, Nederländerna, 1782.

Ovalformat liv med grepen, på fot. Ciselerad och driven dekor av bl.a akantusblad samt blommor. Längd 26 cm. Vikt 198 g.

Åldersrelaterat slitage. Smärre bucklor. Lagningar. Mindre gravyr på liv.

Utropspris
8 000 SEK