Elin Danielson-Gambogi

(Finland, 1861-1919)
Elin Danielson-Gambogi
(Finland, 1861-1919)

ELIN DANIELSON-GAMBOGI, PORTRÄTT AV EN UNG DAM.

Sign. Olja på duk, 60x50 cm.

Proveniens

Såld på Bukowskis internationella vårauktion 24.4.1994.

See p. 60 model study in Konttinen-Savojärvi, 1995.

Under 1880-talet studerade Elin Danielsson på Académie Colarossi i Paris och besökte även Bretagne där hon inspirerades av livsstilen och vyerna. Modellen i den här målningen medverkar i flera sketcher och målningar från Bretagne.

Konstnär

Elin Danielson-Gambogi var en finlandssvensk bildkonstnär född i Norrmark, Finland. Hon studerade vid Finska konstsällskapets ritskola i Helsingfors, för Carl Eneas Sjöström, Hjalmar Munsterhjelm, i Adolf von Beckers privata konstskola samt i Paris vid Académie Colarossi och hos Auguste Rodin. Danielson-Gambogi var utbildad inom klassisk teckning, landskapsmåleri, perspektivlära och porslinsmåleri och hon var en tid verksam vid porslinsfabriken Arabia. Hon ingick i den så kallade Önningebykolonin där bland andra Victor Westerholm, Fredrik Ahlstedt, J.A.G Acke och Nina Ahlstedt ingick. Danielson-Gambogi var kontroversiell, hennes utmanande kvinnoporträtt väckte stor uppmärksamhet och visade kvinnor i det vardagliga livet, ibland lättklädda. Hennes måleri anknyter till den naturalistiska och nationalromantiskta traditionen i en ljus palett och hon har även avbildat medelhavsmotiv med drag av både impressionismen och det akademiska måleriet.

Utropspris
10 000 - 15 000 EUR