Arne Jones E1299
947273

Einari Kyöstilä

(Finland, 1892-1981)
Einari Kyöstilä
(Finland, 1892-1981)

EINARI KYÖSTILÄ, karmstolar, ett par, Oy Stockmann Ab, Kervo Snickerifabrik, 1940-tal.

Formpressad björkplywood och massiv björk. Löstagbar sits. Bredd 56 cm, sitthöjd 40 cm, totalhöjd 70 cm.

Slitage. Lagningar. Ny klädsel.

Utropspris
300 EUR