MATTA, rya, ca 228 x 148 cm, signerad SH, Sverige runt 1900-talets mitt.

Rödmelerad botten med randmönster i benvitt, blekgult och brunt. Benvit och blekgul bård med ränder i brunt.

Något slitage, smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, många saknas.

Utropspris
3 000 SEK