OLLE HERMANSSON, gnistskydd, gjutjärn, Husqvarna, 1960-tal.
Gjutjärn. Genombruten dekor med Tor och bockarna Tanngnjost och Tanngrisner. Höjd 49, bredd 51 cm.
Ytslitage, mindre ostangrepp.