Brännförgylld brons. Dekor av Triton med sjöhäst. Emaljerad urtavla med arabiska siffror. Längd ca 21 cm, höjd 21 cm. Nyckel finns.
Sedvanligt slitage. Mindre lagningar. Sprickor undertill. Mindre skador på tritons tömmar. Ett metallsnöre mellan urhuset och sjöhästen saknas. Ej fullt genomgången eller funktionstestad