BÖRGE LINDAU, stolar, 2 st, "Hövding" samt BORD, Blå Station, sent 1900/2000-tal.
Stolarna i björkfaner samt skiktlimmad björk på underrede i metall, sitsarna klädda med ljus läder, ryggarna med genombruten dekor. Bordet i björk samt skiktlimmad björk, lös skiva med svart respektive vitt laminat. Diameter 54, höjd 67,5 cm.
Bruksslitage. Fläckar. Bordets skiva med lagning.