953573

Rosenthal

(Tyskland, Född 1879)
Rosenthal
(Tyskland, Född 1879)

CONSTANTIN HOLZER-DEFANTI, porslin, figurin, "Den döende svanen", Rosenthal, 1900-talets andra kvartal.

Dansös föreställande Anna Pavlova. Delvis bemålad. Märkt på sockeln i porslinet C HOLZER DEFANTI och stämpelmärkt undertill Rosenthal SELB BAVARIA. Inpressat K 545. Höjd ca 15, längd 29 cm.

Obetydligt slitage.

Formgivare

Rosenthal är en tysk keramikfabrik grundad 1879 av Philipp Rosenthal. Fabriken har sitt säte i Selb i Bayern. Rosenthal tillverkar enkelt porslin och lyxserviser i både traditionell och modern design. Storsäljare är bland annat serviserna ”Maria” och ”Sanssouci”. ”Maria” med den klassiska borden av granatäpplen på kanten är namngiven efter Philipp Rosenthals fru och finns i en mängd olika utföranden. Rosenthal har genom åren gjort en rad designersamarbeten med exempelvis Sigvard Bernadotte, Lisa Larson och Salvador Dalí.

Utropspris
6 000 SEK