Jaktväska av läder. Vid den ställbara remmen en ett fodral innehållande en glasflaska. Väskans mått: Längd ca 35, djup ca 10, höjd ca 28 cm. 23 stycken kruthorn, höjd ca 6-25 cm. Auktionsposten inkluderar även andra mindre tillbehör med bland annat en kultång.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Skador. Delar saknas.