BAKSTYCKEN TILL KONSOLBORD, ett par, Empire, 1800-talets första hälft, tillskrivna Petter Gustaf Bylander.
Vitmålade, förgyllda och bronserade. Reliefdekor av oljelampa, bladstavar och frukter. Varje del med längd 84,5, bredd 14,5, höjd 85,5 cm.
Torrsprickor. Slitage. Borrhål efter fästen till konsolbord.