KRISTIAN KROKFORS, etsningar, 2 st, signerade och daterade 91, numrerade I/VI.
"Pienet tehtaat 1 & 3" (Små fabriker 1 & 3). Plåtstorlek 16,5 x 12,5 cm.
Obetydligt ytslitage. Ej examinerade ur ram.
Kristian Krokfors föddes i Finland 1952. Drygt 20 år gammal påbörjade han sin utbildning vid konstindustriella högskolan i Helsingfors, för att 1974 flytta till England och studera i Leicester. Under det sena 80-talet arbetade Krokfors ett antal år i New York, för att därefter återvända till Helsingfors. På auktion förekommer främst Krokfors grafik, med stiliserade motiv av trädgårdar och hus.