ÄMBETSMANNAVÄRJA, Sverige, omkring år 1900.

Fästa av förgylld mässing. Rak samt genombruten parerstång. Rak klinga med flat ås. Längd ca 87, varav klingan ca 73 cm. Mässingsskodd läderbalja.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Skador och lagningar vid baljan.

Utropspris
2 000 SEK