Valnötsfanerat. Svängd profilerad skiva, hörnhurtsar med sidolådor, i sargen tre lådor. Svarvade kopplade ben, svängd sockel. L 103, b 52, h 89. Nyckel finns.
Fanérskador, skador, fläckar. Spegel saknas.