966267

Ewald Dahlskog

(Sverige, 1894-1950)
Ewald Dahlskog
(Sverige, 1894-1950)

EWALD DAHLSKOG, lergods, Bo Fajans, 1900-talets andra kvartal.

Dekor av horisontella ränder. Glaserad i blått. Undertill märkt D293 1733 BO FAJANS SWEDEN. Även etikettmärkt. Höjd 48 cm.

Bruksslitage.

Utropspris
1 500 SEK