Japonisme, utställningskatalog för utställningen i Grand Palais, Paris samt Museé national d'art occidental, Tokyo, år 1988.
Ulricehamns Konst- o. Östasiatiska Museum, Kinesiskt guld och silver, 1999.
Michael Butler, Julia B Curtis, Stephen Little, Shunzhi Porcelain, Tresures from an unknown reign, University of Washington Press, Seattle and London, 2002.
Åke Setterwall, Stig Fogelmarck, Bo Gyllensvärd, The Chinese Pavilion at Drottningholm, Allhems Förlag Malmö, Malmö, 1972/1974.
Maura Rinaldi, Kraak Porcelain, a momnent in the history of trade, Bamboo publishing ltd, London, 1989.
Aarhus Kunstmuseum, Dragernes Rige (Empire of the dragons), Aarhus, 1995.
Bradley Smith & Wan-go Weng, China - A history in art, Harper and Row publishers, Inc, New york, 1973.
Slitage. Bruksskick. Nötta kanter.