Fanér av flertal träslag, tvådelat, rak form, övre del med glasade pardörrar, spröjsdekor. Nedre dörrpar med dekor av spegelfält. Två lådor. Skuren dekor av kolonnetter och tandsnitt. B 100, djup 34, h 203.
Slitage, repor.