TOBAKSBURK, gjutjärn, Hellefors bruk, daterad 1791.

Målad. Rund form med dekor i relief, lock med knopp av mässing. Höjd ca 18 cm.

Slitage, obetydlig nagg. Smärre rost. Kompletterad lockknopp. Saknar press.

Utropspris
3 000 SEK