MATSALSBORD med STOLAR, fyra stycken, 1960-tal.

Valnöt. Oval form med raka ben. Två iläggskivor. Längd 140 (iläggsskivornas bredd 50 cm, total maxlängd 240 cm), bredd 96, höjd 73 cm. Stolar med genombruten rygg, stoppad och klädd lös sits. Sitthöjd ca 44 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Köpt på Carnerud Möblers.

Utropspris
5 000 SEK