Speglar

Historien för en av hemmets mest älskade inredningsdetaljer är lång. Mesopotamiern på 4000-talet f. Kr. speglade sig i en blankpolerad metallbit och solkungen Ludvig XIV beställde över 300 inramade speglar till Versailles kända spegelgalleri. Spegeln är förknippad med fåfänga och lyx men har också varit en praktisk detalj som reflekterade ljus i annars mörka hem. Formvariationerna är många på inredningsdetaljen som är lika användbar som den är vacker.

15 föremål
Spegel, rokokostil, 1800-talets slut.
22 tim 17m
1 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Spegel, senempire, 1800-talets mitt.
39m 8s
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Spegel, 1900-talets mitt.
6d 21 tim
Spegel, 1900-talets mitt.
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Spegel, Swedish Modern, 1900-talets mitt.
37m 8s
2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Spegel, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.
35m 8s
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK