Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

Rum med nordisk design

Föremål i fokus

197 föremål
Spegel, 1900-talets mitt.
7m 49s
Spegel, 1900-talets mitt.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Vägglampor, ett par, 1900-talets mitt.
51m 49s
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Vägglampa, Murano, Italien, samtida.
2 tim 5m
6 200 SEK
Utropspris
7 500 SEK
Børge Mogensen, Stolar 2 st BM 87.
2 tim 57m
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Ulla & Gustav Kraitz, skålfat, stengods.
22 tim 59m
1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
John Kandell, hylla, "Pilaster", Källemo.
23 tim 19m
4 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Åke Nilsson, soffa, "Roma", Dux 1970-tal.
1d 1 tim
12 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
Karmstolar, ett par, "Salome", Slettvoll.
1d 2 tim
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bordsur, Imhof, 1900-talets mitt.
1d 3 tim
450 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Soffa,  R.O.O.M.
2d
Soffa, R.O.O.M.
1 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Fåtölj, 1900-talets första hälft.
2d
14 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Soffbord, 1970-tal.
2d 1 tim
Soffbord, 1970-tal.
4 133 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Signe Persson-Melin, tekanna, stengods.
2d 22 tim
4 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Edvin Öhrström, vas, glas, ariel, Orrefors.
4d
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Taklampa, Italien, 1960-tal.
4d
Taklampa, Italien, 1960-tal.
3 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Nordiska Kompaniet, matbord, "Lovö", 1940-tal.
4d 1 tim
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK