Fåtöljer och soffor för alla personligheter

En soffa, fåtölj eller soffgrupp är mer än bara en möbel, de är alla möbler som utgör en naturlig samlingsplats i rummet och är ofta centrala delar av inredningen i hemmet. Vid val av soffa eller fåtölj så gäller det att tänka både funktionellt, smakfullt och komfortabelt – då får du garanterat möbler som håller över tid. I denna kategori finner ni en mängd personliga och unika soffor och fåtöljer från alla möjliga olika tidsepoker och av formgivare såsom Josef Frank, Bruno Mathsson, Axel Einar Hjorth och Carl Malmsten, likväl som av internationella storheter som Arne Jacobsen, Alvar Aalto, Charles & Ray Eames, Marcel Breuer, Hans J Wegner, Poul Kjærholm, Harry Bertoia, Finn Juhl, Eero Saarinen och många fler. Upptäck även unika soffor och fåtöljer i olika stilar som Gustavianskt, Louis XV, rokoko och empire till mer moderna formspråk av vår tids största formgivare inom modernism, funktionalism, Swedish Grace och från 1900-talets början till idag.

61 föremål
Soffa, "Charles", Jio möbler, samtida.
1d
5 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Soffa, Frigerio, Italien.
1d
Soffa, Frigerio, Italien.
1 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Jens Juul Eilersen, soffa, "Loft".
2 tim 57m
7 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Fåtölj med fotpall, Jio Möbler.
1d
3 000 SEK
Utropspris
4 500 SEK
Soffa, "Bianca", Melimeli.
2d 1 tim
Soffa, "Bianca", Melimeli.
2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
23 tim 53m
1 000 SEK
Utropspris
4 500 SEK
Soffa, "Metropolitan", JIO Möbler.
23 tim 15m
2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Soffa, Gustaviansk, 1700-talets slut.
29m 25s
2 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Soffa, barockstil, 1940-tal.
1d 2 tim
Soffa, barockstil, 1940-tal.
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Soffa, Jio Möbler.
1d
Soffa, Jio Möbler.
Inga bud
Utropspris
12 000 SEK
Soffa, Jio Möbler.
1d 23 tim
Soffa, Jio Möbler.
Inga bud
Utropspris
12 000 SEK