Kan inte nå servern

Klassisk svensk konst

Det är inom denna kategori som den svenska konshistorien ryms. Främst är det måleri från 1850 och fram till de första åren på 1900-talet. Det rör sig från ett akademiskt måleri främst i olja, genom det svenska friluftsmåleriet för att utmynna i den tidiga modernismen. Här återfinns de stora namnen inom svensk konsthistoria som Carl Larsson, Anders Zorn, Bruno Liljefors och mer egensinniga mästare som Carl Fredrik Hill och Ernst Josephson.

 
31 föremål
Olof Hermelin, Fjällandskap.
47m 10s
Olof Hermelin, Fjällandskap.
Aktuellt bud
550 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Frans Wilhelm Odelmark, "Torget i Granada".
37m 10s
Frans Wilhelm Odelmark, "Torget i Granada".
Aktuellt bud
500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Frans Wilhelm Odelmark, "Klosterkällare".
4d 20 tim
Frans Wilhelm Odelmark, "Klosterkällare".
Aktuellt bud
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Frans Wilhelm Odelmark, "Klosterkök".
5m 10s
Frans Wilhelm Odelmark, "Klosterkök".
Aktuellt bud
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Frans Wilhelm Odelmark, Skånegård med ankor.
13m 10s
Frans Wilhelm Odelmark, Skånegård med ankor.
Aktuellt bud
1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Olof Hermelin, Landskap med figur i eka.
3d 19 tim
Olof Hermelin, Landskap med figur i eka.
Aktuellt bud
300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Mosse Stoopendaal, "Änder i isvak".
4d 21 tim
Mosse Stoopendaal, "Änder i isvak".
Aktuellt bud
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Oskar Bergman, "Vid Grasse".
5d 23 tim
Oskar Bergman, "Vid Grasse".
Aktuellt bud
6 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Harald Wiberg, Älg i skog.
4d 23 tim
Harald Wiberg, Älg i skog.
Aktuellt bud
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Alfred Thörne, Stormigt hav.
23 tim 27m
Alfred Thörne, Stormigt hav.
Aktuellt bud
5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Oskar Bergman, Vårlandskap med björkar.
4d 20 tim
Oskar Bergman, Vårlandskap med björkar.
Aktuellt bud
1 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Otto Hesselbom, Månsken.
5d 21 tim
Otto Hesselbom, Månsken.
Aktuellt bud
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Harald Wiberg, Sträckande änder.
4d 21 tim
Harald Wiberg, Sträckande änder.
Aktuellt bud
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ingrid Ehrenborg, Modellstudie.
21 tim 3m
Ingrid Ehrenborg, Modellstudie.
Aktuellt bud
2 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Ta del av det senaste från Bukowskis
Håll dig uppdaterad på våra kurerade temaauktioner, liveauktioner, visningar och nyheter från konst- och designvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev.