Silver

I kategorin silver finner du allt från intressant barocksilver från 1600-talets början till silver från rokokon och den gustavianska tiden av klassiska mästare ​så som Ronander och Zethelius. Du hittar även ​mer moderna silverobjekt av ​ skandinaviska formgivare så som Wiwen Nilsson, Georg Jensen och Tapio Wirkkala. Ljusstakar, fat, bestick,... Läs mer

Föremål i fokus

25 föremål
Ray Urban, skål, sterlingsilver, Stockholm 2002.
1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Punchmuggar, 9 st, silver.
1 345 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Supkoppar, 2 st, silver, Ryssland, 1700-tal.
2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Lockpokal, silver, Sverige, 1906.
9 200 SEK
Utropspris
9 000 SEK