Kan inte nå servern

Höstens Moderna 569

 
856 föremål
788. KARL LINDEBERG, vas, Kosta, jugend.
788. KARL LINDEBERG, vas, Kosta, jugend.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
863. ARTHUR PERCY, ytterfoder, ett par, "Percy", Gefle, 1920-tal.
863. ARTHUR PERCY, ytterfoder, ett par, "Percy", Gefle, 1920-tal.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
753. GUNNAR CYRÉN, pokal, "Tulpanpokalen", Gävle 1976, sterling.
753. GUNNAR CYRÉN, pokal, "Tulpanpokalen", Gävle 1976, sterling.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
930. TYRA LUNDGREN, fågelunge, 1967.
930. TYRA LUNDGREN, fågelunge, 1967.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
507. JOSEF FRANK, vitrinskåp, Firma Svenskt Tenn, modell 649.
507. JOSEF FRANK, vitrinskåp, Firma Svenskt Tenn, modell 649.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
536. JOSEF FRANK, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 568.
536. JOSEF FRANK, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 568.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
566. AXEL GUTE, bokstöd, ett par, 1929.
566. AXEL GUTE, bokstöd, ett par, 1929.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
538. JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn.
538. JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
504. JOSEF FRANK, väggspegel, Firma Svenskt Tenn.
504. JOSEF FRANK, väggspegel, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
920. LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg.
920. LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
747. WIWEN NILSSON, bricka, Lund 1961, sterling.
747. WIWEN NILSSON, bricka, Lund 1961, sterling.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
746. WIWEN NILSON, pokal, Lund 1964, sterling.
746. WIWEN NILSON, pokal, Lund 1964, sterling.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
772. WIWEN NILSSON, hängsmycke, Lund 1942.
772. WIWEN NILSSON, hängsmycke, Lund 1942.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
821. VICKE LINDSTRAND, vas, "Abstracta", Kosta 1950-tal.
821. VICKE LINDSTRAND, vas, "Abstracta", Kosta 1950-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
771. WIWEN NILSSON, hängsmycke, Lund 1943, sterling.
771. WIWEN NILSSON, hängsmycke, Lund 1943, sterling.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
892. WILHELM KÅGE, vas, farstagods, Gustavsberg Studio 1954.
892. WILHELM KÅGE, vas, farstagods, Gustavsberg Studio 1954.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
779. WIWEN NILSSON, brosch, Lund 1972, sterling.
779. WIWEN NILSSON, brosch, Lund 1972, sterling.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
956. FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, tillskriven, urna, Arabia, Finland.
956. FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, tillskriven, urna, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
961. TOINI MUONA, plakett, Arabia, Finland.
961. TOINI MUONA, plakett, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
959. TOINI MUONA, plakett, Arabia, Finland.
959. TOINI MUONA, plakett, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
576. NORDISKA KOMPANIET, stolar, 6 st, Stockholm ca 1923.
576. NORDISKA KOMPANIET, stolar, 6 st, Stockholm ca 1923.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
517. JOSEF FRANK, golvarmaturer, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 2568.
517. JOSEF FRANK, golvarmaturer, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 2568.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
687. MATTA. "Hallandsåsen". Rölakan. 245 x 189,5 cm. Signerad JJ.
687. MATTA. "Hallandsåsen". Rölakan. 245 x 189,5 cm. Signerad JJ.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
552. OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, sannolikt Wien, Österrike ca 1910.
552. OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, sannolikt Wien, Österrike ca 1910.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
372. Alexander Calder, Utan titel, ur: "Le sacrilège d'Alan Kent".
372. Alexander Calder, Utan titel, ur: "Le sacrilège d'Alan Kent".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
693. MATTA. Rölakan. 244 x 173,5 cm. Signerad AGS (Anna Greta Sjöqvist).
693. MATTA. Rölakan. 244 x 173,5 cm. Signerad AGS (Anna Greta Sjöqvist).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
650. VÄVNAD. "Medaljongerna". Rölakan. 59 x 88,5 cm. Signerad AB MMF.
650. VÄVNAD. "Medaljongerna". Rölakan. 59 x 88,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
651. Vävnad "Täppan", gobelängteknik signerad AB MMF 50 x 70 cm.
651. Vävnad "Täppan", gobelängteknik signerad AB MMF 50 x 70 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
792. ORREFORS, vas, jugend.
792. ORREFORS, vas, jugend.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
809. NILS LANDBERG, vas, Orrefors 1960.
809. NILS LANDBERG, vas, Orrefors 1960.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
810. NILS LANDBERG, vas, Orrefors 1961.
810. NILS LANDBERG, vas, Orrefors 1961.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
625. AXEL EINAR HJORTH, gungstol, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
625. AXEL EINAR HJORTH, gungstol, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
798. EDVIN ÖHRSTRÖM, vas, ariel, "Gondoljären", Orrefors 1987.
798. EDVIN ÖHRSTRÖM, vas, ariel, "Gondoljären", Orrefors 1987.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
735. C.F. CARLMAN, kaffeservis, 3 delar, Stockholm 1948.
735. C.F. CARLMAN, kaffeservis, 3 delar, Stockholm 1948.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
290. Eric Grate, Samothrake.
290. Eric Grate, Samothrake.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
954. BJÖRN WIINBLAD, golvurna med lock, Danmark 1972.
954. BJÖRN WIINBLAD, golvurna med lock, Danmark 1972.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
612. CARL MALMSTEN, karmstol, "Jonas Love", Sverige.
612. CARL MALMSTEN, karmstol, "Jonas Love", Sverige.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
941. HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike.
941. HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
855. TIMO SARPANEVA, "Devil's Cradle" och "Devil's Churn", Iittala, Finland.
855. TIMO SARPANEVA, "Devil's Cradle" och "Devil's Churn", Iittala, Finland.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
448. Pablo Picasso, "Colombe volant (À l'arc-en-ciel)".
448. Pablo Picasso, "Colombe volant (À l'arc-en-ciel)".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
567. HERMAN BERGMAN KONSTGJUTERI AB, takarmatur, Stockholm ca 1928.
567. HERMAN BERGMAN KONSTGJUTERI AB, takarmatur, Stockholm ca 1928.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
490. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn.
490. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
109. Greta Gerell, I parken, Paris.
109. Greta Gerell, I parken, Paris.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
829. VAS, glas, Ulrica Hydman-Vallien, Kosta Boda 1988.
829. VAS, glas, Ulrica Hydman-Vallien, Kosta Boda 1988.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
866. JOSEF EKBERG, golvurna med lock, Gustavsberg 1920.
866. JOSEF EKBERG, golvurna med lock, Gustavsberg 1920.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
302. Lars-Erik Falk, Utan titel.
302. Lars-Erik Falk, Utan titel.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
869A. WILHELM KÅGE, drakmamma, Gustavsberg 1940-tal.
869A. WILHELM KÅGE, drakmamma, Gustavsberg 1940-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
240. Staffan Hallström, "Schack".
240. Staffan Hallström, "Schack".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
684. MATTA. "Rosita, blå". Rölakan. 191,5 x 136 cm. Signerad AB MMF V MR.
684. MATTA. "Rosita, blå". Rölakan. 191,5 x 136 cm. Signerad AB MMF V MR.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
858. TIMO SARPANEVA, vas, "Claritas", Iittala, Finland 1990.
858. TIMO SARPANEVA, vas, "Claritas", Iittala, Finland 1990.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
163. Isaac Grünewald, "Kanva, ur Sakuntala" (dräktskiss).
163. Isaac Grünewald, "Kanva, ur Sakuntala" (dräktskiss).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
683. MATTA. "Blomstermatta". Rölakan. 314 x 200,5 cm. Sverige omkring 1940.
683. MATTA. "Blomstermatta". Rölakan. 314 x 200,5 cm. Sverige omkring 1940.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
628. OKÄND FORMGIVARE, skåp, Reiners Möbler, Mjölby, 1940-tal.
628. OKÄND FORMGIVARE, skåp, Reiners Möbler, Mjölby, 1940-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697. MATTA. "Tigerfällen". Rya. 201 x 122 cm. Signerad AB MMF BN.
697. MATTA. "Tigerfällen". Rya. 201 x 122 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
685. MATTA. "Kärrmark". Rölakan. 260,5 x 248 cm. Signerad J.
685. MATTA. "Kärrmark". Rölakan. 260,5 x 248 cm. Signerad J.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
695. MATTA. Rölakan. 295,5 x 200,5 cm. Signerad MRR.
695. MATTA. Rölakan. 295,5 x 200,5 cm. Signerad MRR.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
899. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1954.
899. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1954.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
856. TIMO SARPANEVA, vas, "Claritas", Iittala, Finland 1985.
856. TIMO SARPANEVA, vas, "Claritas", Iittala, Finland 1985.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
842. ADOLF ZASCHE, vas, Gablonz, Böhmen, jugend, ca 1900.
842. ADOLF ZASCHE, vas, Gablonz, Böhmen, jugend, ca 1900.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
725. ATELIER BORGILA, skål, Stockholm 1927.
725. ATELIER BORGILA, skål, Stockholm 1927.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
942. HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike.
942. HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
522. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 1165.
522. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 1165.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
937. ÅKE HOLM, skulptur, "Mose med kopparormen", Höganäs 1950-tal.
937. ÅKE HOLM, skulptur, "Mose med kopparormen", Höganäs 1950-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
934. ÅKE HOLM, skulptur, "Noa med duvan", Höganäs 1960-tal.
934. ÅKE HOLM, skulptur, "Noa med duvan", Höganäs 1960-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
935. ÅKE HOLM, skulptur, biblisk figur, Höganäs 1950-tal.
935. ÅKE HOLM, skulptur, biblisk figur, Höganäs 1950-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
936. ÅKE HOLM, skulptur, biblisk figur, Höganäs 1960-tal.
936. ÅKE HOLM, skulptur, biblisk figur, Höganäs 1960-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
558. OKÄND FORMGIVARE, stolar ett par, möjligen Danmark 1920-30-tal.
558. OKÄND FORMGIVARE, stolar ett par, möjligen Danmark 1920-30-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
955. SHOJI HAMADA, tillskriven, vas, Japan 1960-tal.
955. SHOJI HAMADA, tillskriven, vas, Japan 1960-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
610. OKÄND FORMGIVARE, soffa, Sverige 1930-40-tal.
610. OKÄND FORMGIVARE, soffa, Sverige 1930-40-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
837. DAUM, vas, Nancy, Frankrike, jugend.
837. DAUM, vas, Nancy, Frankrike, jugend.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
797. EDVIN ÖHRSTRÖM, vas, ariel, "Gondoljären", Orrefors 1969.
797. EDVIN ÖHRSTRÖM, vas, ariel, "Gondoljären", Orrefors 1969.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
839. LE VERRE FRANCAIS, ampel, Frankrike.
839. LE VERRE FRANCAIS, ampel, Frankrike.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
903. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1963.
903. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1963.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
763. GEORG JENSEN, armband, Köpenhamn 1940-tal (1945-77), 18k rödguld.
763. GEORG JENSEN, armband, Köpenhamn 1940-tal (1945-77), 18k rödguld.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK