Kan inte nå servern

Höstens Moderna 569

 
856 föremål
677. MATTA. "Blå heden". Rölakan. 337 x 180,5 cm. Signerad MMF.
677. MATTA. "Blå heden". Rölakan. 337 x 180,5 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
656. DRAPERI. "Kärvar". Gobelängvariant. 242,5 x 185 cm. Signerat AB MMF BN.
656. DRAPERI. "Kärvar". Gobelängvariant. 242,5 x 185 cm. Signerat AB MMF BN.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
958. TOINI MUONA, plakett, Arabia, Finland.
958. TOINI MUONA, plakett, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
561. ALICE NORDIN, takarmatur, Böhlmarks, jugend, 1910-20-tal.
561. ALICE NORDIN, takarmatur, Böhlmarks, jugend, 1910-20-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
467. Rufino Tamayo, "Cabeza con pájaros".
467. Rufino Tamayo, "Cabeza con pájaros".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
412. Marino Marini, "Cavalier sur fond vert".
412. Marino Marini, "Cavalier sur fond vert".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
770. WIWEN NILSSON, armring, Lund 1946, sterling med bergkristall.
770. WIWEN NILSSON, armring, Lund 1946, sterling med bergkristall.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
782. WIWEN NILSSON, ring, Lund 1953, 18k rödguld, cabochonslipad ametist.
782. WIWEN NILSSON, ring, Lund 1953, 18k rödguld, cabochonslipad ametist.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
805. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
805. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
239. Rune Jansson, "Överlagrat".
239. Rune Jansson, "Överlagrat".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
627. SKÅP, Axel Einar Hjorth, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
627. SKÅP, Axel Einar Hjorth, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
595. AXEL EINAR HJORTH, tillskrivet, bord,  Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
595. AXEL EINAR HJORTH, tillskrivet, bord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
867. JOSEF EKBERG, tebord, Gustavsberg, 1930.
867. JOSEF EKBERG, tebord, Gustavsberg, 1930.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
853. TAPIO WIRKKALA, vaser, 2 st, "Kantarelli", Iittala, Finland.
853. TAPIO WIRKKALA, vaser, 2 st, "Kantarelli", Iittala, Finland.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
494. JOSEF FRANK, vitrinskåp, Firma Svenskt Tenn.
494. JOSEF FRANK, vitrinskåp, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
611. OKÄND FORMGIVARE, soffa, Sverige, 1930-40-tal.
611. OKÄND FORMGIVARE, soffa, Sverige, 1930-40-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
864. ERICH & INGRID TRILLER, vas, Tobo.
864. ERICH & INGRID TRILLER, vas, Tobo.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
801. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
801. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
946. HANS HEDBERG, vas, Biot, Frankrike.
946. HANS HEDBERG, vas, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
421. Joan Miró, "Poemes civils". Joan Brossa.
421. Joan Miró, "Poemes civils". Joan Brossa.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
418. Joan Miró, "Les Hommes".
418. Joan Miró, "Les Hommes".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
293. KG Bejemark, Nils Ferlin.
293. KG Bejemark, Nils Ferlin.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
689. MATTA. Rölakan. 331,5 x 262,5 cm. Signerad B. Sverige omkring 1960.
689. MATTA. Rölakan. 331,5 x 262,5 cm. Signerad B. Sverige omkring 1960.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
292. KG Bejemark, Evert Taube.
292. KG Bejemark, Evert Taube.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
371. Alexander Calder, Utan titel, ur: "La mémoire élémentaire".
371. Alexander Calder, Utan titel, ur: "La mémoire élémentaire".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
317. Karl Momen, "Richard den III".
317. Karl Momen, "Richard den III".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
787. KARL LINDEBERG, vas, Kosta, jugend.
787. KARL LINDEBERG, vas, Kosta, jugend.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
622. FÅTÖLJER, ett par, Alvar Andersson tillskrivna, Sverige 1930-tal.
622. FÅTÖLJER, ett par, Alvar Andersson tillskrivna, Sverige 1930-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
731. W.A. BOLIN, teservis, 4 delar, Stockholm 1918.
731. W.A. BOLIN, teservis, 4 delar, Stockholm 1918.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
756. ERIK LÖFMAN, kandelabrar, ett par trearmade, MGAB, Uppsala 1975.
756. ERIK LÖFMAN, kandelabrar, ett par trearmade, MGAB, Uppsala 1975.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
466. Gino Severini, "La danseuse".
466. Gino Severini, "La danseuse".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
323. André Lhote, Vilande model.
323. André Lhote, Vilande model.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
657. MATTA. "Spättan blå". Gobelängteknik. 213 x 140 cm. Signerad AB MMF BN.
657. MATTA. "Spättan blå". Gobelängteknik. 213 x 140 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
156. Primus Mortimer Pettersson, Stad i morgonrodnad.
156. Primus Mortimer Pettersson, Stad i morgonrodnad.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
393. Marc Chagall, "Chagall", Jacques Lassaigne.
393. Marc Chagall, "Chagall", Jacques Lassaigne.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
394. Marc Chagall, "Chagall Lithographe I-II, 1922-1962", Fernand Mourlot.
394. Marc Chagall, "Chagall Lithographe I-II, 1922-1962", Fernand Mourlot.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
808. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
808. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
767. VIVIANNA TORUN BÜLOW HÜBE, halssmycke, Stockholm 1964.
767. VIVIANNA TORUN BÜLOW HÜBE, halssmycke, Stockholm 1964.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
790. AXEL ENOCH BOMAN, vas, Reijmyre 1909, jugend.
790. AXEL ENOCH BOMAN, vas, Reijmyre 1909, jugend.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
659. MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 214 x 137 cm. Signerad AB MMF BN.
659. MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 214 x 137 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
655. DRAPERI. "Rågen". Inplock på linnebotten. 288 x 184 cm. Signerat MMF.
655. DRAPERI. "Rågen". Inplock på linnebotten. 288 x 184 cm. Signerat MMF.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
768. WIWEN NILSSON, hängsmycke, Lund 1943, sterling och bergkristall.
768. WIWEN NILSSON, hängsmycke, Lund 1943, sterling och bergkristall.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
895. WILHELM KÅGE, vas, farstagods, Gustavsberg Studio 1956.
895. WILHELM KÅGE, vas, farstagods, Gustavsberg Studio 1956.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
896. WILHELM KÅGE, vas, farstagods, Gustavsberg Studio 1959.
896. WILHELM KÅGE, vas, farstagods, Gustavsberg Studio 1959.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
640. KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtöljer, ett par "Skrindan", OPE-möbler.
640. KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtöljer, ett par "Skrindan", OPE-möbler.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
803. TULPANGLAS, Nils Landberg, Orrefors.
803. TULPANGLAS, Nils Landberg, Orrefors.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
806. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
806. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
807. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
807. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949. DAISY MAKEIG-JONES, tillskriven, skål, Wedgwood, England 1920-tal.
949. DAISY MAKEIG-JONES, tillskriven, skål, Wedgwood, England 1920-tal.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
914. ANDERS BRUNO LILJEFORS, skulptur, Gustavsberg Studio 1950-tal.
914. ANDERS BRUNO LILJEFORS, skulptur, Gustavsberg Studio 1950-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
630. JAMES KRENOV, notställ "för två", 1965.
630. JAMES KRENOV, notställ "för två", 1965.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
819. VICKE LINDSTRAND, vas, "Träd i dimma", Kosta 1950-tal.
819. VICKE LINDSTRAND, vas, "Träd i dimma", Kosta 1950-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
644. CARL-GUSTAV HIORT AF ORNÄS, fåtölj, Helsingfors 1950-tal.
644. CARL-GUSTAV HIORT AF ORNÄS, fåtölj, Helsingfors 1950-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
618. OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par, "Schulz", Jio Möbler, 1940-50-tal.
618. OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par, "Schulz", Jio Möbler, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
157. Primus Mortimer Pettersson, Vattenväg.
157. Primus Mortimer Pettersson, Vattenväg.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
155. Primus Mortimer Pettersson, I väntan på solen.
155. Primus Mortimer Pettersson, I väntan på solen.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
154. Primus Mortimer Pettersson, Trångt farvatten.
154. Primus Mortimer Pettersson, Trångt farvatten.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
158. Primus Mortimer Pettersson, "Grinden".
158. Primus Mortimer Pettersson, "Grinden".
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
578. CARL BERGSTEN, tillskriven, sekretär, Sverige 1920-30-tal.
578. CARL BERGSTEN, tillskriven, sekretär, Sverige 1920-30-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
828. BERTIL VALLIEN, båt, Kosta Boda 1989.
828. BERTIL VALLIEN, båt, Kosta Boda 1989.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
827. BERTIL VALLIEN, båt, Kosta Boda 1987.
827. BERTIL VALLIEN, båt, Kosta Boda 1987.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
726. ATELIER BORGILA, vas, Stockholm 1948, sterling.
726. ATELIER BORGILA, vas, Stockholm 1948, sterling.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
969. TOINI MUONA, vas, Arabia, Finland.
969. TOINI MUONA, vas, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
632. BRUNO MATHSSON, vilstol, modell 36, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1939.
632. BRUNO MATHSSON, vilstol, modell 36, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1939.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
921. LISA LARSON, figurin "Fågelskrämma", Gustavsberg.
921. LISA LARSON, figurin "Fågelskrämma", Gustavsberg.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
945. HANS HEDBERG, äpple, Biot, Frankrike.
945. HANS HEDBERG, äpple, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
804. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
804. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
648. VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 143,5 x 135,5 cm. Signerad EvT19KSAL09.
648. VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 143,5 x 135,5 cm. Signerad EvT19KSAL09.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
496. JOSEF FRANK, bokhyllor, 3 stycken, Firma Svenskt Tenn, modell 1142.
496. JOSEF FRANK, bokhyllor, 3 stycken, Firma Svenskt Tenn, modell 1142.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
718. JÖRGEN JENSEN, te- och kaffeservis, 4 delar, Stockholm 1924.
718. JÖRGEN JENSEN, te- och kaffeservis, 4 delar, Stockholm 1924.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
548. JOSEF FRANK, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, modell 590.
548. JOSEF FRANK, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, modell 590.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
514. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 695.
514. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 695.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
529. JOSEF FRANK, matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 771.
529. JOSEF FRANK, matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 771.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
908. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1963.
908. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1963.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
729. ATELIER BORGILA, skål, Stockholm 1955, sterling.
729. ATELIER BORGILA, skål, Stockholm 1955, sterling.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
573. BO NOTINI, takarmaturer ett par, Böhlmarks, 1930-tal.
573. BO NOTINI, takarmaturer ett par, Böhlmarks, 1930-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
579. IVAR JOHNSSON, trädgårdsurna "Dianaurnan", Näfveqvarns Bruk, 1920-tal.
579. IVAR JOHNSSON, trädgårdsurna "Dianaurnan", Näfveqvarns Bruk, 1920-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
838. DAUM, vas, Nancy, Frankrike, jugend.
838. DAUM, vas, Nancy, Frankrike, jugend.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
402. Max Ernst, Utan titel, ur: "Oiseaux en peril".
402. Max Ernst, Utan titel, ur: "Oiseaux en peril".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
730. ATELIER BORGILA, bestickuppsättning, 36 delar, Stockholm 1951-55.
730. ATELIER BORGILA, bestickuppsättning, 36 delar, Stockholm 1951-55.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
741. WIWEN NILSSON, cocktailbägare, 14 st, Lund, 1934.
741. WIWEN NILSSON, cocktailbägare, 14 st, Lund, 1934.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
419. Joan Miró, Utan titel, ur: "Album 13".
419. Joan Miró, Utan titel, ur: "Album 13".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
411. René Magritte, "L'oeil" (L'oeil vert/L'objet).
411. René Magritte, "L'oeil" (L'oeil vert/L'objet).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
367. Georges Braque, Utan titel, ur: "La liberté des mers" (page 112).
367. Georges Braque, Utan titel, ur: "La liberté des mers" (page 112).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
698. MATTA. "Marina, gul". Rya. 293 x 197 cm. Signerad AB MMF BN.
698. MATTA. "Marina, gul". Rya. 293 x 197 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
489. JOSEF FRANK, skrivbord Firma Svenskt Tenn, modell 2115.
489. JOSEF FRANK, skrivbord Firma Svenskt Tenn, modell 2115.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
851. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
851. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
108. Otte Sköld, "Nature morte".
108. Otte Sköld, "Nature morte".
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK