Kan inte nå servern

Höstens Moderna 569

 
856 föremål
445. Meret Oppenheim, "Parapapillonneries" (André Pieyre de Mandiargues).
445. Meret Oppenheim, "Parapapillonneries" (André Pieyre de Mandiargues).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
406. Henri Laurens, "Le boxeur".
406. Henri Laurens, "Le boxeur".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
310. James Coignard, "Totem".
310. James Coignard, "Totem".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
818. VICKE LINDSTRAND, vas, "Träd i dimma", Kosta 1950-tal.
818. VICKE LINDSTRAND, vas, "Träd i dimma", Kosta 1950-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
676. MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 259 x 204,5 cm. Signerad AB MMF.
676. MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 259 x 204,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
820. VICKE LINDSTRAND, vas "Vinter", Kosta, 1950-tal.
820. VICKE LINDSTRAND, vas "Vinter", Kosta, 1950-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
251. K G ( Karl Gustaf) Nilson, "Öar".
251. K G ( Karl Gustaf) Nilson, "Öar".
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
525. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 568.
525. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 568.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
531. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 568.
531. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 568.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
501. JOSEF FRANK, fåtölj med fotpall, Firma Svenskt Tenn, modell 568.
501. JOSEF FRANK, fåtölj med fotpall, Firma Svenskt Tenn, modell 568.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
493. JOSEF FRANK, fåtölj med fotpall, Firma Svenskt Tenn, modell 568.
493. JOSEF FRANK, fåtölj med fotpall, Firma Svenskt Tenn, modell 568.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
516. JOSEF FRANK, couch, Firma Svenskt Tenn, modell 775.
516. JOSEF FRANK, couch, Firma Svenskt Tenn, modell 775.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
793. EDWARD HALD, skål, graal, Orrefors 1920.
793. EDWARD HALD, skål, graal, Orrefors 1920.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
802. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
802. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
539. JOSEF FRANK, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, modell 500/A.
539. JOSEF FRANK, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, modell 500/A.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
518. MATBORD, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, modell 1020.
518. MATBORD, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, modell 1020.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
846. FULVIO BIANCONI, vas, "Pezzato", Venini, Murano, Italien 1950-tal.
846. FULVIO BIANCONI, vas, "Pezzato", Venini, Murano, Italien 1950-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
850. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
850. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
153. Primus Mortimer Pettersson, Min längtans ö.
153. Primus Mortimer Pettersson, Min längtans ö.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
186. Karin Parrow, Utsikt från konstnärinnans fönster.
186. Karin Parrow, Utsikt från konstnärinnans fönster.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
395. Marc Chagall, "La Baie des Anges".
395. Marc Chagall, "La Baie des Anges".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
671. MATTA. "Vit botten". Rölakan. 333 x 252 cm. Signerad MMF.
671. MATTA. "Vit botten". Rölakan. 333 x 252 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
305. Francois Brochét, Stående flicka.
305. Francois Brochét, Stående flicka.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
530. JOSEF FRANK, matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 947.
530. JOSEF FRANK, matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 947.
Klubbat pris 
41 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
624. AXEL EINAR HJORTH, stolar, 6 st, "Utö", Nordiska Kompaniet, Stockholm.
624. AXEL EINAR HJORTH, stolar, 6 st, "Utö", Nordiska Kompaniet, Stockholm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
396. Eduardo Chillida, "Hatz IV".
396. Eduardo Chillida, "Hatz IV".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
526. JOSEF FRANK, bord, "Diplomat", Firma Svenskt Tenn, modell 2073.
526. JOSEF FRANK, bord, "Diplomat", Firma Svenskt Tenn, modell 2073.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
500. JOSEF FRANK, bord, "Diplomat", Firma Svenskt Tenn, modell 2073.
500. JOSEF FRANK, bord, "Diplomat", Firma Svenskt Tenn, modell 2073.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
952. EVA STAEHR-NIELSEN, golvurna, Saxbo Stentøj, Danmark 1950-60-tal.
952. EVA STAEHR-NIELSEN, golvurna, Saxbo Stentøj, Danmark 1950-60-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
940. HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike.
940. HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
303. Oscar Reutersvärd, Strävande rörelse.
303. Oscar Reutersvärd, Strävande rörelse.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
431. Joan Miró, Affiche pour l'exposition 'Sculptures'.
431. Joan Miró, Affiche pour l'exposition 'Sculptures'.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
369. Georges Braque (Efter), "Pichet noir et citrons".
369. Georges Braque (Efter), "Pichet noir et citrons".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
456. Pablo Picasso, "The pocket Picasso" (Le Picasso de Poche).
456. Pablo Picasso, "The pocket Picasso" (Le Picasso de Poche).
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
462. Pablo Picasso (Efter), Utan titel (Verve vol VIII, No 29-30, 1954).
462. Pablo Picasso (Efter), Utan titel (Verve vol VIII, No 29-30, 1954).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
204. Erik Olson, Komposition med byggarbetare.
204. Erik Olson, Komposition med byggarbetare.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
141. ESAIAS THORÉN. Olja på duk. Sign E. Thorén.
141. ESAIAS THORÉN. Olja på duk. Sign E. Thorén.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
574. OTAR HÖKERBERG, sannolikt, taburetter, ett par, Sverige ca 1925.
574. OTAR HÖKERBERG, sannolikt, taburetter, ett par, Sverige ca 1925.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
131. Hadar Jönzén, Stilleben med pipa och karaff.
131. Hadar Jönzén, Stilleben med pipa och karaff.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
227. GRETA KNUTSON-TZARA. Olja på duk. Signerad med monogram och daterad -52.
227. GRETA KNUTSON-TZARA. Olja på duk. Signerad med monogram och daterad -52.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
559. ALICE NORDIN, bordsarmatur, "Lifvets Träd", Stockholm, jugend.
559. ALICE NORDIN, bordsarmatur, "Lifvets Träd", Stockholm, jugend.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
103. Pelle Åberg, Maskerad.
103. Pelle Åberg, Maskerad.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
316. Yrjö Edelmann, Inslagen Moët & Chandon.
316. Yrjö Edelmann, Inslagen Moët & Chandon.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
364. OLLE BAERTLING, färgserigrafi, signerad med kulspetspenna och numr 59/115.
364. OLLE BAERTLING, färgserigrafi, signerad med kulspetspenna och numr 59/115.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
132. Birger Birger-Ericson, "Ryttare i vinterträdgård".
132. Birger Birger-Ericson, "Ryttare i vinterträdgård".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
836. DAUM, vas, Nancy, Frankrike, jugend.
836. DAUM, vas, Nancy, Frankrike, jugend.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
831. EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike, jugend.
831. EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike, jugend.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
817. EVA ENGLUND, vas, graal, Orrefors 1989.
817. EVA ENGLUND, vas, graal, Orrefors 1989.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
680. MATTA. "Röda Esset". Rölakan. 264 x 187,5 cm. Signerad AB MMF.
680. MATTA. "Röda Esset". Rölakan. 264 x 187,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
125. Jules Schyl, "Båtar och sjöbodar".
125. Jules Schyl, "Båtar och sjöbodar".
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
397. Giorgio de Chirico, "Ricordo d'autunno".
397. Giorgio de Chirico, "Ricordo d'autunno".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
353. JAMES COIGNARD. Olja och blandteknik på duk. Sign J Coignard a tergo.
353. JAMES COIGNARD. Olja och blandteknik på duk. Sign J Coignard a tergo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
691. MATTA. "Fasad, grön II". Rölakan. 255,5 x 177 cm. Signerad AB MMF MR.
691. MATTA. "Fasad, grön II". Rölakan. 255,5 x 177 cm. Signerad AB MMF MR.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
495. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 703.
495. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 703.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
498. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 703.
498. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 703.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
947. JOHN BENNETT, vas, New York 1880.
947. JOHN BENNETT, vas, New York 1880.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
597. AXEL EINAR HJORTH, bord, "Lovö, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
597. AXEL EINAR HJORTH, bord, "Lovö, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
598. AXEL EINAR HJORTH, stolar, 6 st "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
598. AXEL EINAR HJORTH, stolar, 6 st "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
848. LUDOVICO DIAZ DE SANTILLANA, skålfat 'Murrine', Venini, Murano, Italien.
848. LUDOVICO DIAZ DE SANTILLANA, skålfat 'Murrine', Venini, Murano, Italien.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
407. Fernand Léger, "Nature morte au vase bleu".
407. Fernand Léger, "Nature morte au vase bleu".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
506. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 678.
506. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 678.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
104. Pelle Åberg, Par på promenad.
104. Pelle Åberg, Par på promenad.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
933. ÅKE HOLM, skulptur, "Aron med staven", Höganäs 1950-tal.
933. ÅKE HOLM, skulptur, "Aron med staven", Höganäs 1950-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
800. INGEBORG LUNDIN, vas, "Ansikten", ariel, Orrefors 1973.
800. INGEBORG LUNDIN, vas, "Ansikten", ariel, Orrefors 1973.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
410. Fernand Léger (Efter), "L'oiseau rouge dans le bois".
410. Fernand Léger (Efter), "L'oiseau rouge dans le bois".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
939. HANS HEDBERG, päron, Biot, Frankrike.
939. HANS HEDBERG, päron, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
621. AXEL EINAR HJORTH, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
621. AXEL EINAR HJORTH, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
565. SVENSK JUGEND, takarmatur, enligt uppgift ritad av Ruth Milles.
565. SVENSK JUGEND, takarmatur, enligt uppgift ritad av Ruth Milles.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
690. MATTA. "Fasad orange". Rölakan. 253 x 175,5 cm. Signerad AB MMF MR.
690. MATTA. "Fasad orange". Rölakan. 253 x 175,5 cm. Signerad AB MMF MR.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
201. Stellan Mörner, "I samband med Eugen Onegin".
201. Stellan Mörner, "I samband med Eugen Onegin".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
169. Gunnar Torhamn, Maskeradbalen.
169. Gunnar Torhamn, Maskeradbalen.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
307. Man Ray, "Hermaphrodite".
307. Man Ray, "Hermaphrodite".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
488. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 638.
488. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 638.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
297. Gunnar Nilsson, Stående flicka.
297. Gunnar Nilsson, Stående flicka.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
362. Olle Baertling, "DENO", ur: "Les triangles de Baertling".
362. Olle Baertling, "DENO", ur: "Les triangles de Baertling".
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
370. Georges Braque (Efter), "La nappe jaune".
370. Georges Braque (Efter), "La nappe jaune".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
585. OKÄND FORMGIVARE, golvarmatur, 1920-30-tal.
585. OKÄND FORMGIVARE, golvarmatur, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
631. GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, soffbord, Studio, Sverige 1930-tal.
631. GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, soffbord, Studio, Sverige 1930-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
408. Fernand Léger, "Les constructeurs".
408. Fernand Léger, "Les constructeurs".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
161. Maj Bring, "Le Saint-Louis, Paris".
161. Maj Bring, "Le Saint-Louis, Paris".
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
301. C Göran Karlsson, Semafor.
301. C Göran Karlsson, Semafor.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
365. Olle Bærtling, "XREK".
365. Olle Bærtling, "XREK".
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
433. Joan Miró, "Le bélier fleuri", ur: "Dérriere le miroir no 193-194".
433. Joan Miró, "Le bélier fleuri", ur: "Dérriere le miroir no 193-194".
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
434. Joan Miró, Utan titel, ur: "Miró lithographe I".
434. Joan Miró, Utan titel, ur: "Miró lithographe I".
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
422. Joan Miró, "Préparatifs d'oiseaux II".
422. Joan Miró, "Préparatifs d'oiseaux II".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
435. Joan Miró, Utan titel, ur "Miró lithographe I".
435. Joan Miró, Utan titel, ur "Miró lithographe I".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
366. Georges Braque, "Le poète", ur: "Cinq poésies en hommage à Georges Braque".
366. Georges Braque, "Le poète", ur: "Cinq poésies en hommage à Georges Braque".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
452. Pablo Picasso, "Madoura".
452. Pablo Picasso, "Madoura".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
460. Pablo Picasso, Utan titel, ur: "Séries 347".
460. Pablo Picasso, Utan titel, ur: "Séries 347".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
166. Einar Jolin, Utsikt över Kornhamnstorg och Gamla stan.
166. Einar Jolin, Utsikt över Kornhamnstorg och Gamla stan.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
187. Karin Parrow, "Ryttare".
187. Karin Parrow, "Ryttare".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
128. Folke Andréasson, "Blommor och frukt".
128. Folke Andréasson, "Blommor och frukt".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK