195
763662

Helmer Osslund

(Sverige, 1866-1938)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
887 - 1 330 EUR
926 - 1 390 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Helmer Osslund
(Sverige, 1866-1938)

skål, Höganäsbolagets kärlfabrik, 1897.

Blyglaserat lergods, polykrom reliefdekor av fyra hästar, bland moln och vågformationer. Stämplad 964 HÖGANÄS RA, ca 36 x 36 cm, höjd ca 30 cm.

Smärre nagg.

Tilläggslista

Lagningar/ retuscher kring hästarnas öron.

Modellen finns i Höganäs Museums samlingar med en annan färgställning.

Helmer Osslund var en svensk bildkonstnär född i Tuna. Från födseln hette han Åslund men bytte till det mer internationellt klingande Osslund när han som 20-åring åkte till Amerika för att bli arkitekt. Osslund studerade vid hemkomsten på Tekniska skolan och Konstnärsförbundets målarskola i Stockholm. 1889 anställdes han sedermera som dekoratör vid Gustavsbergs porslinsfabrik under åren 1889–94. År 1890 fick Osslund åka på studieresa till Paris på firmans bekostnad, året därpå gick studieresan till London. I Paris studerade Osslund en kortare tid för Paul Gauguin. År 1891 erhöll Osslund silvermedalj på det årets konsthantverksutställning i Göteborg. År 1892 blev startpunkten för måleriet på allvar. Osslunds tid vid Höganäsbolaget inskränker sig till ett halvår under året 1897 då han fick anställning som dekoratör. Osslund dekorerade framförallt vaser och krukor i blyglaserat lergods. De var i allmänhet formgivna av modellören Albin Hamberg (1875-1968) vid samma företag. Men troligtvis var den slutliga modelleringen gjord av Osslund. själv. Konstnären Osslund kallas ibland ”Norrlandsmålaren” och i hans motivkrets återfinns en mängd norrländska landskap som kännetecknas av färgstarka skildringar av älvar, fjäll och barrskog.

Formgivare