Klassiska 593

VÄLKOMMEN TILL KLASSISKA

AUKTION: 8– 10 JUNI – START KL 10.00. Arsenalsgatan 2, Stockholm

如有结算,开票和注册的问题,请联系我们会说中文(普通话)的雇员
Ronja Larsson. 电子邮件: ronja.larsson@bukowskis.com 电话: +46 107079721

30 föremål
385. AMFORA, lergods. Attisk, troligen ca 500 f.Kr.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
387. YTTERFODER, fajans. Rörstrand, märkt St 2/2 (17)53.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
388. GALLERSKÅL, fajans. Rörstrand, daterad 19/2 (17)66.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
389. GALLERKORGAR, ett par, fajans. Sverige, Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
390. TERRIN med LOCK och FAT, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
391. SERVIS, 59 delar, flintgods. Rörstrand, omkring 1830.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
392. TOBY JUG, flintgods. Rörstrand, omkring 1800.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
394. URNA med LOCK, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
395. NECESSAIRE samt NÅLHUS, tre stycken, porslin. 1700-tal samt en 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
396. KANDELABER, porslin. Meissen, 1800-talets slut.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
397. FIGURIN, porslin. Meissen, 1900-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
398. NICKEDOCKA, porslin. Meissen, 1900-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
401. TERRIN med LOCK och FAT, porslin. Empire, troligen Frankrike.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
402. SERVIS, 31 delar porslin. Paris, Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
404. FIGURIN, porslin, Meissen, "Cris de St Petersburg", 1700-tal.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
412. SÅSSKÅL, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
413. TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
29 400 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK