327
1265221

August Sander

(Tyskland, 1876-1964)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
August Sander
(Tyskland, 1876-1964)

"Sekretärin beim Westdeutschen Rundfunk in Köln (Secretary at West German Radio in Cologne)", 1931

Framtagen 1979 av Gunther Sander för Aperture. Signerad Gunther Sander a tergo. Präglad stämpel "Aug. Sander, Lindenthal, Köln". Gelatinsilverfotografi, bildyta 29,5 x 21 cm. Bladstorlek 30,3 x 23,7 cm.

Proveniens

Galerie Rudolf Kicken, Köln.
Karin & Lars Hall Collection.

Hauser & Wirth, Los Angeles, "August Sander. New Women, New Men and New Identities", 13 februari - 19 juli 2020. Ett annat exemplar utställt.
Moderna Museet, Stockholm, "En annan historia: Skrivet i ljus", 9 november 2011 - 15 februari 2012. Ett annat exemplar utställt.
Moderna Museet, Stockholm, "I skuggan av ljuset : fotografi och systematik i konst, vetenskap och vardagsliv" , 3 oktober 1998 - 15 november 1998. Ett annat exemplar utställt.

Russel Roberts, ”I skuggan av ljuset : fotografi och systematik i konst, vetenskap och vardagsliv”, 1998, avbildad.
Camera Obscura, "Camera Obscura 1977-1981, volym 1", 1981, avbildad sid 31.

Detta motiv finns i samlingarna hos bland annat Moderna Museet, Stockholm, National Galleries of Scotland and Tate i Storbritannien och MoMa, New York.