Contemporary Art & Design 626

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
8Isamu Noguchi, "Cyclone" bord, Knoll International 1960-tal.1960-tal.
23Reino Ruokolainen, "Takkatuoli/Fireplace chairs" 1 par, specialbeställda till Villa Juhki, Haimi, Finland 1950-tal.Formgivna av Reino Ruokolainen, för Haimi.
31Olle Baertling, Matta, "Erey", handtuftad, Baertling/Asplund, ca 202 x 99-101 cm.Obetydliga skador.
44Kersti Sandin & Lars Bülow, skåp "Hommage Josef Frank", Karl Andersson & Söner, Husqvarna 1985.Droit de suit.
156Ernst Billgren & Mats Theselius, "Tronen".Upphovsmän Ernst Billgren och Mats Theselius.
168Fernandez Arman, Utan titel.Detta verk är registrerat hos Arman Studio Archives New York med nummer: APA# 8401.97.016.
172Olli Lyytikäinen, "Nallen Vauva (Nallebjörn)".Titel: Nallebjörn
178Fernandez Arman, Cellopige.Detta verk är registrerat hos Arman Studio Archives New York med nummer: APA# 8401.92.001.
234Hans Gedda, "Charlie Rivel", 1980.Framtagen på 1980-talet.
243Denise Grünstein, ”Katarina Palace”, Pushkin, Russia, 1998.Specialgjort AP monterat i blyram. Total upplaga 3 + AP.
259Gunnar Smoliansky, "Slussen", 1952.Teknik: Pigment print
260Gunnar Smoliansky, "Slussen", 1952.Teknik: Pigment print
274Tomás Saraceno, "Endless Big", 2006.Signerad a tergo. Upplaga 4/5 + 1 AP.
290Wang Qingsong, "Follow Me", 2003.Direkt från konstnären till nuvarande ägare.
294Ann-Sofi Sidén, "Eva x 2", 2001.Bilderna är placerade i fel ordning i den tryckta katalogen. Total upplaga är 3 + 2 AP.
316Mark Cohen, "Wilkes-Barre, Pennsylvania, June 1975".Förvärvad 1981.
335"The Stained Glass (The Thirteenth Room of Love)", 1985.Korrekt teknik: Fresson colour print.
347William Henry Fox Talbot, "Lacock Abbey", 1842.Märkt "LA 43" a tergo. Ej uppklistrad på kartong utan endast uppfäst.
361David Octavius Hill & Robert S. Adamson, "John Gibson Lockhart", 1840-tal.Korrekt titel: "John Gibson Lockhart", 1840-tal

Utdragna föremål

Nr.
222

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Det finns inga föremål med införselmoms.