694
1300828

Jens Juel, replik

(Danmark, 1745-1802)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 000 - 13 200 EUR
11 500 - 13 800 USD
Klubbat pris
110 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Jens Juel, replik
(Danmark, 1745-1802)

”Johan Tobias Sergel” (1740-1814)

Duk 65 x 51 cm.

Proveniens

Fru A. Eberstein, Norrköping (1899) ärvd av en förfader Eberstein (troligen Christian Eberstein 1738-1816) och möjligen inköpt direkt från Johan Tobias Sergel. Försåld genom;
Bukowski Auktioner, auktion 425, 24-27 april 1984, kat nr 483.
Otto Berg, Köpenhamn.
Privatsamling, Danmark.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band II, sid 745. (SPA 1921:695).
Ellen Paulsen, ”Jens Juel”, 1991, upptagen i katalogen, kat nr 635, sid 178.

Johan Tobias Sergel valdes 1794 in som utländsk ledamot i den danska konstakademien. I samband med ett besök i Köpenhamn samma år målade Juel ett porträtt av Sergel.

Jens Juel var den ledande konstnären i 1700-talets Danmark. Han fick sin första utbildning i Hamburg, där stadens borgerliga smak av den nederländska målartraditionen präglade honom. Tillbaka i Danmark vann Juel 1771 Akademiens guldmedalj och följande år fick han ett stipendium för en längre utbildningsresa som bland annat gick till Tyskland, Rom, Schweiz och Paris. Konstnären mottog många porträttbeställningar, särskilt från borgerskapet och adeln och blev på kort tid landets obestridda hovmålare. Hans porträtt kännetecknas av en empatisk människoskildring. Juel var dessutom en fin kolorist och hans porträtt har en touch av elegans, figurativ enkelhet och psykologiska egenskaper.