778
1320317

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
2 200 000 - 2 500 000 SEK
195 000 - 222 000 EUR
206 000 - 234 000 USD
Klubbat pris
2 000 000 SEK
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

"På parkett" / "Parterre" / "Trädgård med lekande barn"

Signerad Carl Larsson. Utförd i Marstrand våren 1893. Akvarell 65 x 56 cm.

Proveniens

Konsul Helge Ax:son Johnson; direktör Anders Sandrew; advokat Erik Wennerholm, Stockholm; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 428A, "Julauktionen", 12-14 december 1984, kat nr 240A; privat samling; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 514, "Internationella Höstauktionen", 24-26 november 1999, kat nr 113; privat samling.

Chicago, Pennsylvania, Cincinnati, St. Louis, Boston, Brooklyn, USA, "Representative works of contemporary Swedish artists", 1895-1896 (under titeln "Parterre").

Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, upptagen i katalogsupplementet under år 1893, sid 53 som nr 541.

År 1893 bytte familjen Larsson vistelseort inte mindre än fyra gånger. I Göteborg bodde de till dess att Carl Larssons ledarskap för Valands rit- och målarskola upphörde i april. Försommaren tillbringades därefter i Marstrand varefter deras adress under sommaren, på sedvanligt sätt, var Sundborn i Dalarna. På hösten, slutligen, flyttade familjen till Stockholm där deras adress blev Stora Glasbruksgatan 15, en ateljébostad som Georg Pauli just lämnat för att flytta till Göteborg och överta ansvaret för Valands rit- och målarskola efter Carl Larsson.

Den aktuella akvarellen utfördes i Marstrand där Carl och Karin slog sig ner tillfälligt, ett par månader, i en fiskarstuga, våren 1893. I Marstrand fanns mängder av motiv som tilltalade Carl Larsson och där föddes även Brita, deras femte barn.

Om denna stora händelse skriver Carl Larsson i ett brev till Karins mor: "Snälla Lillmor. Ja, Ni ha ju fått telegrammet om Birgittas ankomst till verlden. [...] Gudilofvadt! Här är det härligaste ställe på jorden, det är säkert. Allt står i vårskrud och bättre tid att få en unge kan ej tänkas. Jag längtar nu få Karin på fötter igen, och se henne med sin lilla i sol och grönska på bergsknallen utanför stugan".

Stilistiskt påminner "Parterre" om konstnärens akvareller från Grez, miljön är dock svensk. Det finstämda utjämnande dis som vilar över konstnärens franska motiv från tidigare år har här ersatts av en påfallande nordisk atmosfär som söker fånga den svenska sommarstämning som omgav Marstrand. Luften synes hög samt klar och färgen samt teckningen står stark där solen lyser över barn, landskap och hus. Akvarellens namn, "Parterre", syftar på terrassen där en samling barn tittar ut på någonting utanför bilden. Kanske fångas deras nyfikna intresse av den fascinerande syn som utgörs av en friluftsmålare i arbete?

Avslutningsvis kan nämnas att akvarellen är signerad på ett sätt som Carl Larsson, då och då, gjorde fram till år 1887. I Nationalmusei bildarkiv finns dock en anteckning om att Carl Larsson själv daterat akvarellen till år 1893. Med ledning av detta så relaterar Ulwa Neergaard, i sin omfattande verkförteckning från 1999, akvarellen till konstnärens vistelse i Marstrand år 1893.

Konstnär