Kan inte nå servern
645
1413798

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 200 - 17 700 EUR
13 800 - 18 400 USD
Klubbat pris
100 000 SEK
Köpinformation
För konditionsrapport kontakta specialist
Caroline Lindahl
Stockholm
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

Marias kröning (detalj), kopia efter Fra Angelico

Utförd 1888. Akvarell 53 x 39 cm.

Proveniens

Gåva av Carl Larsson till Viktor Rydberg, därefter i arv till hans hustru Susan Rydberg.
Privat samling.

Utställningar

Liljevalchs konsthall, Stockholm, Carl Larsson Minnesutställning, 6 mars - 5 april 1920, kat. nr 73.
Nationalmuseum, "Carl Larsson-utställningen 1992", Stockholm 6 februari - 26 april, Göteborgs Konstmuseum, 6 juni - 30 september 1992, kat. nr 205, avbildad s. 198.

Litteratur

Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, upptagen som "Maria Bebådelse, kopia efter okänd italiensk mästare" i katalogsupplementet under år 1888, s. 37 som nr 363. Avbildad i katalogdelen s. 111.

Övrig information

Björn Fredlund beskriver Carl Larssons vistelse i Paris 1888 i utställningskatalogen för Carl Larsson i Göteborgs konstmuseum, Göteborg (2001):

"Fyllda av förväntan hade Carl och Karin Larsson gett sig av till Paris i april 1888. Barnen, Suzanne och Ulf, hade de lämnat hos Karins föräldrar i Hallsberg. Carl gladde sig åt att slippa från lärarplikterna vid Valand och åt att odelat kunna ägna sig åt en stor uppgift utan att behöva bekymra sig för ekonomin.

Den triptyk Carl Larsson fått i uppdrag att utföra var avsedd för trapphuset i Fürstenbergska galleriet. Konstnären och mecenaten hade kommit överens om att den skulle utgöra en hyllning till tre stora epoker i konstens historia: renässansen, rokokon och den samtida konsten.

'Renässans' skulle utgöra triptykens mittbild. För att söka inspiration för målningen besökte konstnären Louvremuseet. Han kom i sin komposition att följa epokens strävan efter symmetri och harmoni. I uppläggningen påminner bilden om altarmålningar med Maria och Jesusbarnet omgivna av helgon."

Efter sin hemkomst från Paris, 1889, sänder Carl Larsson två skisser till sin vän Viktor Rydberg. Skisserna är gjorda på Louvren då han förberedde 'Renässansen'. Georg Nordensvan nämner skisserna i SAKs publikation "Carl Larsson I", 1920:

"..den ena en grupp ur 'Marias Kröning' av Fra Angelico, den andra 'Bebådelsen jämte två helgon' av en annan italiensk 1400-talsmålare, han visste ej vilken, men tyckte att den var synnerligen fin i färgen."

Konstnär

Carl Larsson räknas som en av de största svenska konstnärerna genom tiderna. Han föddes i Gamla Stan i Stockholm och studerade vid Kungliga Konstakademin åren 1866-76. Efter studierna i Stockholm reste han till Frankrike och bosatte sig i Grèz-sur-Loing, dit också andra konstnärer sökte sig. Där utförde han främst målningar med trädgårdsmotiv. I Frankrike träffade han sin blivande maka Karin Bergöö, som också var konstnär och kom att betyda mycket för hans produktion. Redan under studieåren försörjde han sig som fotoretuschör och som tecknare i pressen. Det var också under studietiden som Larsson lärde känna Anders Zorn och Bruno Liljefors, tillsammans brukar de tre kallas för ABC-konstnärerna. I slutet av 1880-talet fick paret Larsson ”Lilla Hyttnäs" i Sundborn utanför Falun av Karins far och det är där Larssons mest kända akvareller som skildrar hans familj kommer till. Motiven föreställer ofta soliga landskap med badande och metande barn, kräftfiske, måltider i det gröna samt interiörscener. Larsson är bland annat representerad i Nationalmuseum där väggmålningen ”Gustav Vasas intåg i Stockholm” och ”Midvinterblot” fyller trapphallen. Väl representerad främst på Nationalmuseum i Stockholm och på Göteborgs Konstmuseum.

Läs mer