Kan inte nå servern
170
1382970

Maria Friberg

(Sverige, Född 1966)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Klubbat pris
75 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Karin Aringer
Stockholm
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Maria Friberg
(Sverige, Född 1966)

"Days of Eyes 1", 2014.

Signerad Maria Friberg och numrerad 1/3 a tergo. Pigment print 188 x 150 cm.

Proveniens

Pi ArtWorks, London, Art International Fair, Istanbul. Inköpt från ovan av nuvarande ägare.

Utställningar

Havremagasinet, Boden, 6 februari - 10 april 2016, ett annat exemplar utställt.

Övrig information

Maria Friberg är en av våra viktigaste samtida konstnärer, ända sedan 1990-talet har hon arbetat konceptuellt med fotografi och video. Typiskt för Fribergs konstnärskap är ett stort samhällsintresse och en stark vilja att skildra fenomen i samtiden. I sina iscensatta fotografier strävar hon efter den slående kombinationen av estetiskt tilltalande bilder och konsumtionssamhällets typiska tidsmarkörer. Friberg lyckas sätta fingret på samtidens brännpunkter utan att för den skull hamna i ett fack som politisk orienterad konstnär. Det finns naturligtvis flera anledningar till det men några av de styrkor som hon besitter är humor samt en osviklig känsla för komposition.

I utställningskatalogen till Havremagasinet i Boden, våren 2016, beskriver Dragana Vujanovic Fribergs arbete:

”Till skillnad från gatufotografen som

strävar efter att fånga avgörande ögonblick

av livet som utspelar sig framför kameran,

är Maria Fribergs fotografier resultat av ett

noggrant planerande och stora produktioner

där samarbeten med uppfinnare, scenografer

och hantverkare är väsentliga i tillblivelsen

av verket. Referenser till konsthistorien och i

synnerhet måleri förekommer ofta i Fribergs

arbeten.”

I serien ”Duration” finns till exempel referenser till den danska

målaren Vilhelm Hammershøi och hans rumsinteriörer och de draperade tygerna i serien ”Embedded” skulle fungera fint för klassiskt stoffmåleri.

I det större verket "Days of Eyes 1" från 2014 går tankarna till den franske naivisten Henri Rosseaus (1844-1919) målningar. Trots att Rousseau aldrig reste utomlands, så var hans favoritmotiv djungeln. På samma sätt illustrerar Friberg med sitt fotografi hur den samtida människan är sammankopplad (och uppkopplad) med hela världen utan att hon faktiskt själv behövde lämna Sverige. Genom att använda sig av Uppsala botaniska trädgård och en pojke från samma stad lyckas hon förmedla hur vi alla är en del av samma ekosystem - förändras Amazonas djungler så förändras även Uppsala.

Precis som hos Rosseau har växtlighetens många gröna nyanser även mystiska inslag. Bland lianerna och grenarna i Fribergs fotografi hänger svarta kablar som påminner oss om hur teknologin har utvecklat våra fysiska förmågor och gett oss en större kapacitet att upptäcka världen. Verket öppnar för frågor; separerar vi oss från den naturliga världen till förmån för

en virtuell? Hur påverkas olika kulturer och ekosystem av den nya tillgängligheten? Vilka blir konsekvenserna, om det finns några?

Konstnär

Maria Friberg är en svensk konstnär som främst arbetar med fotografi och video. Hennes främsta tema är manlighet, hon undersöker de traditionella könsrollerna och de egenskaper som genom historien tillskrivits mannen. Sedan hon slog igenom på 1990-talet tillsammans med flera andra kvinnliga fotografer utbildade på fotoskolan i Göteborg har Friberg bjudit sin allt större publik på gåtfulla, starka och fantasifulla iscensatta bilder av män. De flyter stilla i bassängvatten, sitter inklämda i bilar, ibland sover de bland vita lakan eller så är bara underkroppen synlig där de sitter kostymklädda vid ett bord. Hon arbetar med iscensatt fotografi och använder sig ofta av konsthistoriska referenser. Friberg arbetar gärna i serier, där ett motiv varieras i flera olika verk. Några av hennes mest kända sviter är ”Still lives” och ”Almost there”.

Läs mer