431
1473930

Xavier Veilhan

(Frankrike, Född 1963)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 300 - 17 400 EUR
16 000 - 18 200 USD
Klubbat pris
280 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Xavier Veilhan
(Frankrike, Född 1963)

"Michael"

Aluminium och stål 190 x 75 x 39 cm.

Proveniens

Andréhn-Schiptjenko, Stockholm.

Pilane, Tjörn, 2017.

Xavier Veilhan är en av Frankrikes mest framgångsrika samtida konstnärer med en rad internationella utställningar bakom sig. Men han är också en flitig gäst i Sverige, och representeras bland annat av Andréhn-Schiptjenko i Stockholm.

arbetar inom skulptur, film, måleri, installation och fotografi. Han härmar verkligheten och får betraktaren att tveka vad hon ser och ifrågasätta hur hon ser det. Han har samarbetat med det hypade franska bandet Air.
Han har avbildat och samarbetat med världsartister som Daft Punk, Air och Neptunes samt med modehuset Luis Vuitton. Han har även haft en stor utställning på slottet i Versailles (2009).
Xavier Veilhans offentliga skulpturer finns i en mängd städer världen över. I Sverige finns hans skulpturer på flera ställen, hans monumentala verk Vårbergs jättar är Stockholms stads mest påkostade offentliga verk någonsin. Det återfinns i Stockholmsförorten Vårberg, och består av två vilande, monumentala betongfigurer i konstnärens karakteristiska, geometrisk stil. Verket invigdes 2020 men ända sedan debuten på 1990-talet har Veilhan arbetat med storskaliga installationer där han utforskar världen omkring oss genom att ständigt växla mellan det illusoriska och det verkliga. Han ser konsten som ett verktyg för att förstå historien, nutiden och framtiden. Veilhan skapar konst där han utmanar vårt sätt att se genom att konstruera rum där betraktaren blir aktör
Xavier Veilhan, född 1963, studerade vid L’École nationale supérieure des Arts Décoratifs Paris och fortsatte sedan på Hochschule der Künste i Berlin under Georg Baselitz. Veilhans konst finns på Centre Georges Pompidou (Paris), Mamco (Genève), Phillips Collection (Washington), Mori Art Museum (Tokyo), MAAT (Lissabon) med flera. Veilhan representerade Frankrike vid den 57:e Venedigbiennalen 2017.