690
1509017

Gustaf Fjaestad

(Sverige, 1868-1948)
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
35 000 - 43 700 EUR
36 900 - 46 100 USD
Klubbat pris
400 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Gustaf Fjaestad
(Sverige, 1868-1948)

Gryningsmorgon

Signerad G A Fjaestad och daterad Vermland 1904. Duk 120 x 161 cm.

Proveniens

Tidigare i bankdirektör Einar Aspenberg (1887-1972), Kristinehamn samling. Personlig vän till konstnärsparet Fjaestad.

The Panama-Pacific International Exposition, San Francisco, 1915.

Det var hans vintermålningar som bringade Gustaf Fjaestad berömmelse men samtidigt är det uppenbart att han var en mycket komplett konstnär. Rackstadmuseets första intendent Per Inge Fridlund går så långt som att kalla honom allsidig "nästan som en renässansmålare”. Detta ser vi prov på i auktionens aktuella målning. Under sommarhalvåret använde sig Fjaestad av en eka som han byggt själv för att kunna åka ut på Rackensjön och utforska olika aspekter av det värmländska landskapet. Så här skrev Fjaestads fru Maja till sin mor:
”Det var en högtid skall jag säga när Gustaf fick båten klar, då for han ut och profseglade och vi gingo rundt udden och följde den med blickarna, den tog sig bra ut på sjön. Nästa dag seglade han öfver till Ahlgrenssons och tog dem med sig hit och på e.m rodde vi alla ut till en liten ö som heter ”Kampöla” och hade punsch oss och frossade på lingon som sitta qvar se’n i fjol. Det är en stilig fin ekbåt och rymmer väldigt många”.

Konstnär

Representerad på de stora svenska museerna samt i Wien och Chicago.