Kan inte nå servern
298(1567179)
Rolf Hanson(Sverige, Född 1953)
"Runtom trappa 12"
Klubbat pris
480 000SEK
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK

"Runtom trappa 12"

Signerad Rolf Hanson och daterad 2004-2005 a tergo. Olja på pannå 170 x 160 cm.

Utställningar

Dunkers kulturhus, Helsingborg, "Rolf Hanson: Runtom hus/Around the house, Runtom trappa/Around the stair, Descendant/Remontant, Ombre portée, Superficie picturata", 2006.
Artipelag, Stockholm, "Rolf Hanson - Retroactive", 5 juni - 28 november 2021.

Litteratur

AnnCatrin Gummesson och Magnus Jensner (red), "Rolf Hanson: Runtom hus/Around the house, Runtom trappa/Around the stair, Descendant/Remontant, Ombre portée, Superficie picturata", Dunkers kulturhus, 2006, avbildad på helsida i färg s. 55.
"Rolf Hanson - Retroactive", Artipelag, Gustavsberg, 2021, , avbildad helsida s. 83 (med titel "Runtom trappa XII").

Övrig information

Den trappa Rolf Hanson använder som utgångspunkt för sin serie "Runtom trappa" finns i Montigny-sur-Loing i Frankrike. Det är en stentrappa som finns avbildad i en av Carl Fredrik Hills mest kända målningar från 1876. Till samma stentrappa i Montigny vände sig Rolf Hanson när han på 1990-talet utförde sin första version av ”Runtom trappa”. I seriens tretton målningar skiftar perspektiv, djup, horisont och kolorit. De tre första målningarna är målade från olika vinklar och vi kan identifiera det murade trappräcket och de karga stenblocken som framträder tydligt i Hills målning. 'Runtom trappa IV-VI' är mer renodlade, både när det gäller trappstegen som nu hamnat i fokus, och när det gäller färgkompositionen. I målning nr VIII glöder färgen som tycks rinna nedför trappstegen. Högst upp, på översta trappsteget, öppnar sig bilden mot ett avlägset bakomliggande landskap,

Den för auktionen aktuella målningen är numrerad XII och är en av de tre sista i serien. Nu är ytan i fokus och vi kan bara ana trappan någonstans därinne bakom de dansande färgfälten. Hanson rör sig inte bara runtom trappan, han flyttar sig djupare in i målningen innan han zoomar ut igen och täpper till bildrummet.

Hansons konstnärskap har sina rötter i den nationalromantiska landskapstraditionen, senromantiken och symbolismen medan hans teknik och uttryck är starkt färgat av 1950-60 talets nydanande mäktiga måleri. Konstens strålkastare hade flyttats från Paris till den nya världen och amerikansk action-painting fick internationella konsekvenser. I Hansons måleri finns en glödande abstrakt expressionism som i kombination med tavlornas stora format nästan överväldigar betraktaren.

Ända sedan den första stora separatutställningen på Moderna Museet i Stockholm 1985 har Hansons måleri genererat intresse. 1988 blev han utsedd att representera Sverige på Venedigbiennalen och 1995 var det dags för nästa museiutställning, nu på Rooseum i Malmö, där Lars Nittve var chef och curator. Den följdes upp 1998 av en utställning på Kunsthalle Düsseldolf. 2006 följde ännu en museiutställning, denna gång på Dunkers Kulturhus i Helsingborg. Rolf Hanson är idag en av det svenska konstlivets mest betydande konstnärer i sin generation och 2021 öppnade ”Rolf Hanson Retroactive” på Artipelag utanför Stockholm. Den aktuella målningen "Runtom trappa XII" har varit utställd både på Dunkers Kulturhus och på den stora utställningen på Artipelag.

Foto: Carl Fredrik Hill, "Trappgata i Montigny-sur-Loing", 1876, Nationalmusei samlingar, Stockholm, ref. NM 1862.

Mer om Rolf Hanson

Rolf Hanson är en svensk konstnär född 1953. Han är utbildad vid Kungliga Konsthögskolan i Stockholm 1974–1979. Hansson är förknippad med en nordisk romantisk måleritradition som har sin utgångspunkt i ett förhållande till landskapet, men med åren har måleriet fått mer och mer abstrakta uttryck. Han har sedan 1980-talet gjort sig känd för stora halvabstrakta målningar med associationer till romantiskt landskapmåleri och nordiskt tungsinne. Han använder ofta mörka rinnande jordfärger i kompositioner med svarta färgsjok, vilka under senare år blivit betydligt färgstarkare. Rolf Hanson representerade Sverige i den nordiska paviljongen under Venedigbiennalen 1988. Han fick första pris i Carnegie Art Award 1999 för sviten Runtom trappan, inspirerad av Carl Fredrik Hills franska målningar.

Läs mer
För konditionsrapport kontakta specialist
Louise Wrede
Stockholm
Louise Wrede
Chef konstavdelningen, Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Andra har även tittat på

Pan Xuecheng, "Orchard Flowers", 2012.
1688634
Pan Xuecheng,
"Orchard Flowers", 2012.
Inga bud
2d 8 tim
Utropspris
12 000 SEK
Nina Saunders, Utan titel.
1691617
Nina Saunders
Utan titel.
Inga bud
3d 3 tim
Utropspris
3 000 SEK
Bruno Maximus, "Hängande fiskrecept.".
1698931
Bruno Maximus
"Hängande fiskrecept.".
Inga bud
3d 4 tim
Utropspris
3 000 SEK
Lotta Mossum, Utan titel.
1690663
Lotta Mossum
Utan titel.
Inga bud
4d 5 tim
Utropspris
2 500 SEK
Pan Zun Cheng, "Blue Moose Series #6".
1688627
Pan Zun Cheng,
"Blue Moose Series #6".
Inga bud
2d 8 tim
Utropspris
12 000 SEK
Yrjö Edelmann, utan titel.
1702178
Yrjö Edelmann
Utan titel.
Inga bud
1d 8 tim
Utropspris
20 000 SEK
Sadaharu Horio, Utan titel.
1702670
Sadaharu Horio
Utan titel.
Aktuellt bud
444 SEK
3d 6 tim
Utropspris
3 000 SEK
Zheng Lianjie, Ett målningar.
1696325
Zheng Lianjie
Ett målningar.
Aktuellt bud
1 000 SEK
2d 8 tim
Utropspris
20 000 SEK