1060
69001

An art nouveau Daum glass vase, Nancy, France.

3 000 - 4 000 SEK
287 - 382 EUR
325 - 434 USD
Hammer price
9 000 SEK
Bidding requires special pre approval.

Emaljmålad reliefdekor av blåklint i blått, vinrött och guld mot matt melerad fond i gult, violett och klarglas. Signerad DAUM NANCY. Höjd 5 cm.

Obetydlig mynningsnagg.