1070
69495

An art nouveau Emile Gallé cameo glass table lamp, Nancy, France.

60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Hammer price
110 000 SEK

Överfång, etsad och slipad japaniserad dekor av växter, fjärilar och bårder i gult och brunt mot matt turkos fond. Tryckt klotform. Bronsmontering med två ljuspunkter. Signerad Gallé på skärm och fot. Höjd 25 cm, skärmens längd 29 cm.

Skärmen med obetydlig kantnagg.