109
74945

Ragnar Sandberg

(Sweden, 1902-1972)
600 000 - 800 000 SEK
53 000 - 70 600 EUR
55 200 - 73 700 USD
Hammer price
780 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

Ragnar Sandberg
(Sweden, 1902-1972)

Uppvaktande sjömän på kajen

Signerad R.S. Utförd på mitten av 1930-talet. Duk 54 x 100 cm.

Provenance

Konstnärens familj.

Literature

Ragnar Sandberg; utställningskatalog till Liljevalchs konsthall samt Göteborgs- och Norrköpings konstmuseer 2002-2003: jämför ”Najadens barkass”, avbildad i färg på sidan 35.

More information

I mitten av 30-talet hade Ragnar Sandberg ett konstnärligt möte som på ett avgörande sätt kom att påverka riktningen i hans konstnärskap. I Paris hade Sandberg sett en utställning med den franske postimpressionisten Pierre Bonnard. Sandberg som dittills varit en färglyriker övergick till att utveckla en ny och mer förfinad kolorit. Hans motivkrets under denna period bestod av badande, cyklande, promenerande bekymmerslösa människor. Mot 30-talets senare hälft övergick målningarna till en mörkare kolorit kombinerad med svarta silhuetter avbildande i huvudsak Göteborgs hamn.

I auktionens målning ”Uppvaktande sjömän på kajen”, utförd i mitten av 30-talet, domineras bilden av en skimrande gul färgton (inspirerad av Bonnard) som effektfullt kontrasterar mot den svarta fartygssilhuetten. Sandberg var mycket intresserad av rörelse och han förstärker dynamiken i bilden genom att lämna ansiktena helt eller delvis utan detaljer. Man kan som betraktare uppleva det som om den ene glade sjömannen hastigt vänder blicken mot havet. Kanske har han just berättat något roligt för sin kamrat. Sandberg lyckas i målningen förena sin utsökta färgkänsla med en livfull berättelse.

 Hide
 Show more

Important Timepieces 655

79. Rolex, Precision, "Sigma Dial", ca 1975.
15 000 - 25 000 SEK
Bid History
24 000

Your Bid
22 000

Your Bid
20 000

Your Bid
19 000

Your Bid
18 000

Your Bid
17 000

Your Bid
16 000

Your Bid
Current bid:
24 000 SEK