1106
69901

A Timo Sarpaneva glass vase, "Orkidea", Iittala, Finland 1950´s.

4 000 - 5 000 SEK
349 - 436 EUR
365 - 456 USD
Hammer price
7 000 SEK

Art object, blåst klarglas med en hålighet. Signerad TIMO SARPANEVA IITTALA -57. Höjd 29 cm.

Invändig beläggning samt smårepor.

More information

Modellen formgiven år 1954. Visades på Triennalen i Milano 1954 och 1957, erhöll Grand Prix 1954. Finns avbildad i ett flertal böcker och tidskrifter.