1187
69457

A set of fourteen Stig Lindberg creamware plates "Löja", Gustavsberg 1948-62.

6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Hammer price
13 000 SEK
Bidding requires special pre approval.
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Flintporslin med målad dekor i färger, med olika motiv. Stämpelsignerade GUSTAVBERG FLINTPORSLIN LÖJA STIG L HANDMÅLAD I , II, III, IV (2 st), V (2 st), VI, VII, VIIII. X, och XII, samt en utan nummer troligen nr XI.

Två tallrikar med nagg, en tallrik krackelerad. (14)