416
83883

Henri de Toulouse-Lautrec

(France, 1864-1901)
150 000 - 200 000 SEK
13 100 - 17 400 EUR
13 700 - 18 200 USD
Hammer price
150 000 SEK
Henri de Toulouse-Lautrec
(France, 1864-1901)

"Aristide Bruant, dans son cabaret"

Lithograph in colors, 1893. Wittrocks' first state of four. L. 128 x 95,3 cm. S. 136,5 x 98 cm.

Missfärgad, fuktfläckar och nålstick samt andra defekter längs bladets yttre kanter, fläckar i nedre marginalen, reva (35 mm) på bladets övre kant, reva (275 mm) på bladets övre vänstra del (ej i trycket), vikningsveck. Bladet uppfodrat på vaxat (?) papper.

Literature

Wittrock P 9a.