49
69395

Gösta Sandels

(Sweden, 1887-1919)
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Hammer price
20 000 SEK
Gösta Sandels
(Sweden, 1887-1919)

"Den barmhärtige samariten"

Signerad Sandels och daterad 1915. Duk 37 x 45 cm.

Exhibitions

Vandringsutställning under 1999-2000.
Prins Eugens Waldemarsudde,
Norrköpings Konstmuseum,
Göteborgs Konstmuseum,
Bohusläns Museum, Uddevalla.