534
82269

Dan Wolgers

(Sweden, Born 1955)
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Hammer price
Unsold
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

Dan Wolgers
(Sweden, Born 1955)

Utan titel

Avgjuten vigselring i guld. Signerad Dan Wolgers och daterad 1991 på plastaskens botten. Guld, bomull och plast. Askens längd 4,5, bredd 2,8, höjd 1 cm.

Provenance

Galleri Lars Bohman, Stockholm

Exhibitions

Galleri Lars Bohman, Stockholm 1991. Verket, som var det enda av utställningens objekt framställt av konstnären själv, exponerades bakom disk och visades på förfrågan.
Liljevalchs Konsthall, "Dan Wolgers verksamhet 1977-2001", 27 oktober 2001-6 januari 2002, Stockholm.
Malmö Konstmuseum, "Dan Wolgers verksamhet 1977-2001", 10 februari-7 april 2002.

Literature

Dan Wolgers och Pontus Hultén, "120 verk 1977-1996", avbildad i färg sid 74.
Bo Nilsson mfl, "Dan Wolgers verksamhet 1977-2001", 2001, avbildad på helsida i färg.

More information

Dan Wolgers "Rififi-utställning" på Galleri Lars Bohman 1991 blev en bomb i den svenska konstdebatten. Med brutal enkelhet angrep Wolgers den då så centrala diskussionen om konstnären, äkthet och personlighet. Detta genom att helt sonika ge i uppdrag åt reklambyrån Rififi att göra utställningen åt honom. Dan Wolgers betalade Rififi att utföra uppdraget- och träffade dem sedan inte förrän på vernissagedagen. Han signerade då de verk han själv varken skapat, sett eller haft någon åsikt om. Utställningen markerade- tillsammans med omslaget på telefonkatalogen och de stulna bänkarna på Liljevalchs- Dan Wolgers som en av Sveriges viktigaste konceptuellt arbetande konstnärer. Men, vad få känner till, är att Dan Wolgers till Rififi-utställningen på Galleri Lars Bohman, gjorde ett verk som nu för första gången erbjuds på öppen marknad via Bukowskis. Det blev Dan Wolgers egen, hemliga kommentar till uppdraget åt Rififi. Han menar själv att det är ett nyckelverk i hela hans konstnärliga produktion. I boken "120 verk 1977-1996" beskriver han själv det så här: "I väntan på resultatet av ett uppdrag jag gett åt en reklambyrå- att göra vad de ville i mitt namn- gjorde jag en avgjutning av det mest personliga jag hade, min vigselring".